English  arabic flag 

اگر هنوز قصد مصرف سوسیس و کالباس دارید...

اطلاعات کمیاب و خواندنی برای مصرف کنندگان سوسیس و کالباس

تولید کنندگان صنایع غذایی همواره از شکاف بین آنان و مردم در رنج هستند. فاصله آنها و مردم عمدتا با اخباری پر می شود که مطلوب تولیدکنندگان نیست. مصرف کننده سوسیس و کالباس همواره اخباری را از مراجعی به جز تولیدکنندگان می شنود که متاسفانه برخی از آنها نیز درست است و برخی دیگر تنها ارزش تیترهای زرد ژورنالیستی را دارند. با این حال ما تولید کنندگان نیز در بروز این مسئله مقصر هستیم. چرا که هرگز رسانه ای برای تولید محتوا و آشنایی مصرف کنندگان با فرآیند تولید و ناگفته های این محصولات نساخته ایم. این مسئله منجر شده که مصرف کنندگان اخبار مربوط به صنایع غذایی را از مراجعی دریافت کنند که به اقتضای ذات خبررسانیشان ناگزیر از انتخاب تیترهای ظاهرا هیجان انگیز برای اغوای مخاطبان هستند. دود کم کاری در ارائه اخبار صحیح تنها به چشم تولید کنندگان می رود، پس تصمیم گرفتیم که به دور از منافع شخصی درباره فرآیند تولید و سایر چیزها صادقانه بنویسیم.

مراحل تولید سوسیس و کالباس

مراحل تولید سوسیس و کالباس در ایران با بسیاری از کشورهای تولید کننده این فرآورده ها متفاوت است. علت این امر در سیاست های حاکم بر صنایع غذایی نسبت به سایر کشورهاست. به عنوان مثال گوشت این محصولات در ایران حتما می بایست پخته شود حال آنکه در بسیاری از کشورهای تولیدکننده سوسیس و کالباس، گوشت به صورت خام به وسیله نمک و برخی مواد نگهدارنده آماده مصرف می شود. چنین محصولی در ایران اجازه و امکان تولید ندارد. برای تولید، گوشت مورد نظر به خوبی چرخ می شود، این چرخ کردن با گوشت چرخ شده چرخ گوشت بسیار متفاوت است، چرا که بافت محصول  بسیار همگن شده است که دلایل بسیار دارد که در ادامه خواهیم گفت.

گوشت چرخ شده به همراه آرد، سیر، ادویه ها، مواد افزودنی مجاز و نگهدارنده های لازم برای جلوگیری از فساد محصول، توسط دستگاه های مورد نظر به خوبی مخلوط می شوند، علت چرخ کردن به صورت یک خمیر یک دست را حالا بهتر می فهمید. اگر ماده چرخ شده یک دست نباشد، با سایر مواد به صورت یک دست مخلوط نمی شود، همچنین بافت محصول در بسته بندی ها اگر به صورت همگن نباشد، ایجاد اشکال می کند.

جالب است بدانید که بسیاری از این محصولات تنها در درصد و نوع ادویه با هم فرق دارند. اما همین تفاوت در ادویه ها منجر به تولید محصولات شگفت انگیز و پرطرفداری شده است.

ماده خمیری به دست آمده توسط دستگاه های استافر به صورت اتوماتیک تزریق می شود، شکل ظاهری محصول، در همین مرحله و بسته به تنظیمات دستگاه مشخص می شود. مرحله بعدی این است که بخشی از رطوبت محصول گرفته شود. در این مرحله دودی کردن محصول نیز انجام می گیرد. محصول نهایی در روکش های مخصوص وکیوم می شود و سوسیس و کالباس دلخواه شما آماده می شود.

چند نوع سوسیس و کالباس داریم؟

انواع مختلفی از سوسیس و کالباس در تمام دنیا وجود دارد؟ برخی انتقادها راجع به این است که نوع خارجی کاملا با نوع ایرانی به لحاظ طعم متفاوت است و ایرانی ها کار اساسی را انجام نمی دهند. جالب است بدانید که نوع ایرانی در طول زمان و بسته به ذائقه ایرانیان تغییر کرده است. یادم است یک دوستی در یکی از رستوران های فرانسوی که گوشت استیک سفارش داده بود، چهار مرحله استیک را به آشپزخانه فرستاده بود تا از حالت خام خون چکان اولیه به پخته تبدیل شود. ما ایرانی ها گوشت را پخته ترجیح می دهیم، کسی حالت صورتی داخل گوشت را تحسین نمی کند! این مطلب راجع به سوسیس و کالباس هم صادق است، اگر نوعی از کالباس خارجی که شما مصرف کرده اید با همنام ایرانیش متفاوت است، ممکن است درجه پختن آنها کاملا متفاوت باشند. سوسیس و کالباس های پخته، یا پخته و دودی شده، که در فضای سرد یخچال باید نگه داری شوند و بسته به نوع غذا سرد یا گرم مصرف می شوند، با محصول خامی که باید قبل از مصرف حرارت ببیند کاملا تفاوت دارند. کالباس خشک که از محبوب ترین انواع کالباس در ایران است، نوعی از سوسیس و کالباس است که در محیط بهداشتی توسط هوا خشک می شود و به صورت سرد مصرف می شود. حتی کسانی که گیاه خوار هستند هم محصول مخصوص خود را دارند، به هرحال دنیای غذای سریع یا فست فود همه را گرفتار خود می کند.

ماندگاری سوسیس بالاتر است یا کالباس؟

اگر به تاریخ انقضاء سوسیس و کالباس که روی محصول درج شده دقت کنید می بینید که تاریخ انقضای سوسیس بسیار کمتر از کالباس است که این به فرآیند پخت محصول برمی گردد. این بدان معنا نیست که مواد نگهدارنده کالباس بیشتر است، ،فرآیند تولید نقش اساسی در مدت زمان مصرف محصول ایفا می کند، با این حال دقت کنید که محصول را حتی در روزهای نزدیک به انقضاء مصرف نکنید، چون تاریخ درج شده روی محصول با رعایت شرایط نگهداری استاندارد لحاظ شده است و همیشه لازم نیست تا آخرین ثانیه به آن وفادار باشید. در ضمن ما برای مشتریان ، یک مطلب خوب برای تشخیص سوسیس و کالباس تازه تدوین کرده ایم، یادتان باشد که در صورت وجود این شرایط حتی اگر محصول همان روز تولید شده باشد آن را مصرف نکنید.

گوشت تزئینی در سوسیس و کالباس چیست؟

گوشت تزئینی معمولا از گوشت ماده خمیری سوسیس و کالباس کیفیت بالاتری دارد، آن تکه های گوشت که معمولا در بافت کالباس می بینید گوشت تزئینی است، شاید بعضی ها از خودشان بپرسند که درصد آن از درصد گوشت درج شده روی محصول خیلی کمتر است!؟ گوشت تزئینی بخشی از درصد گوشت محصول  است و بخشی از گوشت در بافت همگن محصول قرار دارد.

یکبار به کارخانه سوسیس و کالباس سر بزنید، دیگر این محصول را نمی خورید!

احتمالا ابن تیتر در مورد تعدادی از کارگاه های زیرزمینی ناشناخته این امر صادق است. اما ما ترجیح می دهیم که به سالن تولید شرکت پاکدام پارس ما سر بزنید. مشخصه های سالن تولید پاکدام پارس برای رعایت سختگیرانه ترین و بی رحمانه ترین اصول بهداشتی طراحی شده است. کارخانجات خوشنام بیشتر تحت نظارت دقیق محصولات بهداشت هستند. اگر روزی خبر مشکل دار بودن یک کارخانه معروف را شنیدید، این اتفاقا جای امیدواری است که نظارت بهداشتی خارج از کارخانه نیز وجود دارد.

مواد نگهدارنده  چرا استفاده می شوند؟

خیلی از نگهدارنده ها حتی در پنیر صبحانه شما وجود دارند، با این حال سوسیس وکالباس آماج همه حمله ها هستند. اگر بخواهیم از زمان تولید تا زمان مصرف تغییرات نامطلوب بیولوژیکی یا فساد محصول صورت نگیرد، ناگزیر از استفاده از مواد نگهدارنده هستیم. مواد نگهدارنده شامل نمک هم می شوند، البته این به مفهوم این نیست که نفس راحتی بکشید، مصرف زیاد نمک هم برای سلامتی مضر است و نمک موجود در این محصولات کم نیست. علاوه بر نمک به عنوان نگهدارنده معدنی، شماری نگهدارنده آلی هم وجود دارند. خیلی از نگهدارنده ها در نوشابه هم هست، سرانه مصرف فرآورده های گوشتی فرآوری شده در ایران نسبت به دنیا شاید حدود یک پنجم باشد، اما در مورد نوشابه همه داستان ها به هیچ انگاشته می شود. ما به عنوان تولید کننده می گوییم که از مصرف بی رویه سوسیس و کالباس بپرهیزید. ما هم سلامت غذای خانگی را تایید می کنیم. در عین حال کلیه استاندارد های تولید را در محصولمان رعایت می کنیم تا اگر مصرف کننده ای علاقه به محصول ما داشته باشد از سلامت آن مطمئن باشد. لازم است بدانید که ویتامین سی موجود در محصول تا حد زیادی اثر مواد نگهدارنده را خنثی می کند، در عین حال بهتر است همراه این محصولات همواره گوجه مصرف کنید تا اثر این مواد کمتر شود.

درجه خلوص چیست؟

درصد گوشتی که روی محصول درج می شود، همان درجه خلوص است. اگر محصولی 80 درصد گوشت داشته باشد یعنی درصد بالایی از گوشت دارد و ارزش غذایی بالاتری دارد، بقیه مواد هم که در ابتدای مقاله بدان اشاره کردیم، طبعا اگر درصد گوشت بالاتر باشد درصد باقی مواد کمتر و بالعکس این موضوع هم صادق است.

یادتان باشد که اصولا فرآورده های گوشتی منابع تامین پروتئین بدن هستند که در صورت استاندارد بودن ارزش غذایی مطلوبی دارند و قیمت پایین تری از گوشت دارند. نباید توقع داشت همه خصوصیات گوشت در سوسیس و کالباس وجود داشته باشد. در عین حال قیمت پایین تر محصول دلیل بر بی کیفیت بودن آن نیست. انواع مختلف این محصول برای اقشار مختلف تولید می شود و تلاش ما بر این است که همه اقشار در سلامت و صحت باشند و مشتری همیشگی محصولات پاکدام پارس باقی بمانند.